365 dni oszczędzania

Life nie stajl

Pieniądze to w dzisiejszym świecie rzecz niezbędna do życia. Ja osobiście cierpię na nieustanny brak gotówki. Porostu pieniądze się mnie nie trzymają. Przy okazji porządków finansowych przypomniało mi się kilka sposobów na „bezbolesne” oszczędzanie.

Dlatego wykorzystując te sposoby zatrzymam pieniądze przy sobie na siłę 🙂

365 dni oszczędzania czyli postanowienie całoroczne nr I

Jestem teraz na etapie czytania Finansowego Ninja i dzięki temu przypomniały mi się sposoby na kumulowanie kapitału jelcze z czasów podstawówki, a moje ostatnie buszowanie po sieci dało jeszcze kilka przepisów na to jak skutecznie oszczędzać. Wielu blogerów porusza tą kwestie dając konkretne wskazówki co i jak.

Jak bezboleśnie odkładać pieniądze:

  • Odkładanie 10% swoich miesięcznych dochodów na konto oszczędnościowe – Ten sposób oszczędzania jest najmniej pracochłonny, ponieważ wystarczy założyć konto oszczędnościowe (najlepiej wysoko oprocentowane) i ustawić na koncie na na którym wpływa wynagrodzenie zlecenie stałe w wysokości 10% naszych miesięcznych dochodów. Dzięki temu cieszymy się rosnącymi z każdym miesiącem oszczędnościami. Ta forma oszczędzania praktycznie nie potrzebuje naszej ingerencji gdyż oprócz założenia konta i ustawienia zlecenia stałego, nic nie musimy robić :)Jedyny minus jaki znalazłam w tej metodzie oszczędzania to ciągły dostęp do oszczędzanej gotówki. Walka z pokusą wyciągnięcia pieniędzy z konta oszczędnościowego może być tym silniejsza im więcej pieniędzy jest na koncie.

 

  • Opróżnij portfel z drobnych i zapełnij skarbonkę – Tym razem w oszczędzanie musimy się sami zaangażować, ale po kilku dniach może tygodniach ten sposób oszczędzania wejdzie w krew i nie będzie sprawiał większych trudności. Pierwsze co nam potrzebne to skarbonka, a zatem kupujemy skarbonkę najlepiej taką, której nie można otworzyć. Oczywiście zamiast skarbonki może być duży słoik czy pudełko. Wszystko zależy od tego co kto woli. Po kupieniu skarbonki ustawiamy ją w takim miejscu abyśmy dostęp do niej mieli tylko my. Obok umieszczamy kartkę i długopis do notowania kwot wrzuconych danego. Codziennie wieczorem o stałej porze wyjmujemy z portmonetki następujące nominały pieniędzy: 1, 2, 5, 10, 20, 50 gr i wrzucamy do naszego skarbca uprzednio notując kwotę. Osobiście postanowiłam iść krok dalej i ustawiłam sobie jeszcze jedną skarbonkę na same monety 2 złotowe.

 

  • Co tydzień więcej przez 52 tygodnie – Ten sposób oszczędzania polega na naszej pamięci. Otóż co tydzień przez 52 tygodnie wrzucamy do skarbonki kwotę o 1 zł większą niż tydzień wcześniej. Kwota którą oszczędzimy bardzo duża raczej nie będzie ale pozwoli wyjechać na jednoosobowe tygodniowe wczasy nawet do ciepłych krajów o ile dobrze trafimy z cenami lotów i hoteli.Żeby nie zapomnieć o oszczędzaniu kalendarzu zaznaczyłam sobie poniedziałki jako dni w których będę odkładać kwoty w ciągu tych 52 tygodni tego roku. Dlatego też ten tydzień jest odpowiednim momentem na rozpoczęcie oszczędzania i dzięki temu pierwsza złotówka trafiła na konto oszczędnościowe. Przy okazji pisania tego punktu wpadłam na pomysł przygotowania tabelki do wydruku, która pomoże w oszczędzaniu w ciągu tych 52 tygodni. Zamówiłam ją już u mojej znajomej zajmującej się grafiką, dlatego jak tylko otrzymam tabelkę do wydruku to zamieszczę ją tu na blogu 😉

 

  • Wypłać 100 PLN i schowaj do skarpety – Ten sposób to kumulacja nawyków moich rodziców dotyczących oszczędzania. Oni nigdy nie trzymali swoich oszczędności na kontach czy lokatach tylko w przysłowiowej „skarpecie”. U nas w domu była nerka u taty, u mamy ukryta kieszonka w portfelu ( o której nawet tata nie miał pojęcia 😉 ) To jest sposób typu „zakuj, zdaj, zapomnij”. Dlaczego? Dlatego że jak już wypłacimy pieniądze i schowamy je w przysłowiowej skarpecie to o nich zapomnimy aż do kolejnego „dołożenia” nominału do skarpety. Stosowałam tą technikę w pierwszych moich pracach zarobkowych i każdy nadprogramowy banknot chowałam do takiego mojego małego czarnego portfela w kształcie podkowy. Oczywiście ten sposób nie jest idealny ale uwierzcie mi, że bardzo ciężko jest wydać te pieniądze jak już się uzbiera sporą sumę i ratują życie w kryzysowych momentach takich jak spóźnione wynagrodzenie z pracy czy kilkutygodniowe bezrobocie.

Postanowiłam piotrosze wprowadzić każdy ze sposobów w życie tylko po to aby sprawdzić ile mi się uda rzeczywiście w ciągu roku oszczędzić. Przed każdą wypłatą będę robiła bilans zysków i strat w oszczędzaniu aby cały czas mieć kontrolę nad swoimi finansami.

Tak na dobrą sprawę żaden z powyższych pomysłów nie wymaga wysiłku z mojej strony, a co za tym idzie pozbawia oszczędzanie nieprzyjemnego bólu egzystencji.

Pozdrawiam wszystkich,

Klara