Przygody w ZTM

Life nie stajl

Jako warszawski słoik często podróżuje przez Warszawę komunikacją miejską, a że mieszkam tu już kilka lat to mam na swoim koncie kilka przygód z „Kanarami”.

Ostatnia miała miejsce wczoraj, gdy nie zwróciłam uwagi na to, że moja karta miejska utraciła ważność w nocy poprzedniego dnia.

Rzadko jeżdżę na gapę z reguły nieświadomie, ale nie mniej zdarza mi się to. Zwyczajne roztargnienie czy skleroza powodują, że narażam  się na dostanie kary czyli 200 zł mniej do wydania na czekoladę w miesiącu.

Wtorkowa przygoda z „Kanarem”

Jechałam SKM-ką rano do pracy nie zdążyłam przejść na czoło pociągu aby kupić bilet (niestety w niektórych pociągach biletomaty są tylko na początku bądź na końcu składu).

Idąc w stronę biletomatu zaczęłam słyszeć te standardowe i złowieszcze piknięcia sprawdzające karty miejskie. „SIC!” Klnę sobie w myśli, jak nic dostanę karę, bo przecież kontrolerzy w tych pociągach są uparci i nie do przekonania! (Tak czytałam słyszałam i przeżyłam wcześniej na własnej skórze).

Pikanie jest coraz głośniejsze i nagle ja i Pan konduktor wchodzimy w tym samym czasie do przedziału „Bileciki do kontroli proszę!” – standardowo krzyczy kanar. Ja przyspieszyłam kroku i mówię cichutko „Dzień dobry. Mogę kupić bilet?”. Kontroler się zaśmiał i mówi „Jeżeli Panią stać na kupienie biletu na miejscu to nie ma problemu” – czyli jednak mandacik myślę sobie ale nadal zgrywam idiotkę:

–  to ja proszę w takim razie o bilet do Wschodniej normalny.

–  gdzie Pani wsiadała?

–  Warszawa Anin – mówię i wyciągam 10 zł z portfela aby zapłacić za bilet i  wtedy słyszę śmiech konduktora i tekst:

–  Tyle to Pani nie starczy bo u mnie bilety w takich momentach zaczynają się od 170 zł

–  Ale ja nie mam teraz tyle! – i w tym momencie pociąg się zatrzymuję, a ja zaczynam wierzyć w to że może los nade mną czuwa 🙂

Kanar wyszedł sprawdzić czy wszytko w porządku do przejścia pomiędzy przedziałami, a ja poszłam tuż za nim licząc, że nikogo oprócz mnie i konduktora tam nie będzie.

Udało się! Ja i kontroler w cztery oczy. Zaczęłam się zastanawiać jak przekonać tego Pana aby mi nie wlepiał mandatu tylko wydrukował normalny bilet do Warszawy. Standardowa prośba o dowód spowodowała u mnie nagłe zbladnięcie, na szczęście tą zmianę w kolorze mej skóry zauważył kontroler.

– Pani się tak nie denerwuje 🙂

Po chwili okazało się, że Pan konduktor wcale nie miał w planie wlepiać mi mandatu tylko tak się zemną droczył 🙂 Wystawił mi zwykły bilet do Warszawy, a ja odetchnęłam z ulgą. Naśmiewał się zemnie jeszcze przez chwilę bo chyba wyglądałam jak 7 nieszczęść.

– Tylko niech Pani teraz udaje, że dostała ten mandat – Powiedział kanar na pożegnanie i wszedł do przedziału dalej sprawdzać bilety.

Nauczka na przyszłość

Każdemu z nas zdarza się wsiąść do pociągu, autobusu czy tramwaju i nie skasować biletu (jeżeli ktoś mówi że zawsze bilet kasuje to kłamie). Ja w swoim życiu musiałam zapłacić dwie kary za brak ważnego biletu, a ta wczorajsza miała być trzecia – na szczęście nie była. Kontroler mógł postąpić inaczej, zgnębić mnie tak, że żałowała bym, że żyje (widziałam już takie przypadki, nawet interwencja współpasażerów nic nie dawała). Na szczęście kontroler był wyrozumiały, a ja nie jestem 200 zł w plecy 😀

Moja wtorkowa przygoda pokazała mi ludzkie oblicze kontrolerów, którzy nie zawsze są tacy źli jaki ich malują 🙂

Pozdrawiam

Klara