Nowa praca, postanowieniem noworocznym?

Nowa praca, postanowieniem noworocznym?

Czas na wielkie zmiany! W końcu mamy pierwszy tydzień nowego roku – pomyślała co druga osoba na świecie, a co czwarta, że czas w końcu zmienić pracę. Tak moim postanowieniem noworocznym również jest zmiana pracy/otoczenia. Zainspirowała mnie do tego znajoma, która już od jakiegoś czasu chodzi po rozmowach kwalifikacyjnych i szuka tego „jedynego” pracodawcy.

Dlaczego szukamy nowej pracy?

Najczęstszymi przyczynami poszukiwania nowej pracy są:

  • niskie wynagrodzenie,
  • brak perspektyw do dalszego rozwoju,
  • konflikty personalne,
  • niedocenienie przez pracodawcę,
  • stagnacja,

U mnie wystąpiły wszystkie czynniki choć nie do końca związane ze mną, to i tak postanowiłam zmienić z początkiem roku pracodawcę. Pewnie część z was pomyśli, że w dobie takiego kryzysu i bezrobocia głupotą jest porzucać pewną posadę i stałe wynagrodzenie. Też tak kiedyś myślałam, a dokładniej do zeszłego tygodnia gdy spotkałam się z moją przyjaciółką. Zapytałam jej dlaczego zmienia pracę? Przecież zarabia powyżej średniej krajowej, dogaduje się ze swoimi współpracownikami, a i pracę ma lekką czasami tylko trochę stresującą.
– Wiesz Klara, wszystko się zgadza, kasa jest, praca jest, lekko też jest ale ja czuję że zaczynam się zapadać w tą stagnację. Za młoda jestem aby całe życie spędzić w tej jednej firmie bez dalszych perspektyw do dalszego rozwoju. Za mało mi płacą abym mogła realizować swoje pasje po godzinach. Kasa starcza tylko na spokojne wegetowanie i czekanie do kolejnego miesiąca, a Ja już tak nie chcę. Mam swoje plany i marzenia. Chcę je w tym roku zrealizować!

I o te plany i marzenia chodzi. O realizację życiowych celów. W aktualnym miejscu pracy nie liczę już na możliwości rozwoju czy awansu. Kadra jest stała trochę spęczniała. Konflikty pomiędzy poszczególnymi działami w firmie są widoczne i niewątpliwie wpływają na wydajność poszczególnych osób. Na moją wydajność również, pomimo że staram się nie mieszać w cudze sprawy. Zależy mi na dobrym wykonywaniu powierzonych obowiązków i nie ukrywam, że nie lubię jak ktoś się obija i lekceważy swoją pracę gdy ja daję z siebie ósme poty.

No i co teraz? Postanowienie zrobione to czas wprowadzić je w życie!

Plan na efektywne szukanie nowej pracy

Ułożyłam sobie mały plan na czas poszukiwania nowej pracy:

  • Napisać i uaktualnić CV.
  • Napisać „uniwersalny” list motywacyjny.
  • Przygotować teczkę z dokumentami potwierdzającymi umiejętności i doświadczenie – przydatna podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
  • Przejrzeć portale społecznościowe i wyszukać wszystkie treści, które mogą negatywnie wpływać na mój wizerunek w oczach przyszłego pracodawcy.
  • Założyć konta na portalach służących do szukania pracy np: LinkedIn, GoldenLine, Pracuj.pl itp.
  • Rozpoczynam szukanie odpowiednich ofert i wysyłania aplikacji.
  • Na podstawie ogłoszeń robię listę umiejętności, które muszę jeszcze nabyć.
  • Planuje w czasie naukę wypisanych umiejętności

Poszukiwanie nowej pracy to zajęcie pochłaniające duże ilości energii, czasu i kreatywności. Ważne jest żeby skupić się na regularnym sprawdzaniu ofert i wysyłaniu aplikacji. Trzeba szanować swój czas i czas przyszłego pracodawcy dlatego dokumenty rekrutacyjne jak i profile na portalach służących szukaniu pracy trzeba wypełniać z głową ale i zgodnie z prawdą. Za napisanie nowego aktualnego CV już się wzięłam. Szczerze mówiąc nie myślałam że będę miała z nim aż taki problem. Może jak skończę to podzielę się z wami moim sposobem na dobre CV

Postanowienie numer I czas zacząć realizować, życzcie mi powodzenia na przyszłych rekrutacjach:)

TEKST ARCHIWALNY Z 2016 ROKU – Ale nadal aktualny

PS: Od dnia publikacji powyższego tekstu wiele się zmieniło. Zaczęłam pracować na własny rachunek, sama jestem własnym szefem, a możliwości rozwoju mam nieskończenie wiele. Dziś jak bym miała wrócić do pracy na etacie to do powyższych punktów dodała bym jeszcze jedną, rzecz: 9. Utrzymuj dobry kontakt z Headhunterami.