Praca zdalna to sposób wykonywania pracy, a nie zawód

Praca zdalna to sposób wykonywania pracy, a nie zawód

Jako fascynatka poszukiwania pracy często dołączam do wszelkiego rodzaju grup w kanałach społecznościowych, żeby obserwować trendy i kierunki w jakich będzie się rozwijać rynek pracy.

 

Pandemiczna zmiana

Jednym z takich kierunków okazała się praca zdalna, czyli wykonywanie obowiązków zleconych przez pracodawcę, w zaciszu domu pracownika. Dzięki pandemii ta możliwość wykonywania pracy zawodowej można powiedzieć przeżywa swoisty boom. Doczekaliśmy się również uregulowań prawnych pracy zdalnej co do niedawna było niemożliwe. 

Wracając do tematu. Podczas pandemii Covid 19 bardzo dużo firm oddelegowało swoich pracowników na pracę zdalną ze względów epidemiologicznych. Pracownikom się to spodobało ponieważ dawało ogrom możliwości. Nagle nie traciliśmy czasu na dojazd, przysługujące przerwy w pracy można było zagospodarować tak żeby podgonić domowe obowiązki czy po prostu zjeść normalny obiad. A nie tak jak często się w biurze zdarzało suchą bułkę z jogurtem, bo nie było kiedy zrobić zakupów czy podgrzać obiadu. 

Nagle dostaliśmy średnio po 2 godziny dziennie do dyspozycji w ciągu dnia. 

Praca zdalna to nie zawód

Dużo osób zaczęło mylić system pracy jakim jest praca zdalna z zawodem. Można to zaobserwować na grupach dla osób poszukujących zatrudnienia. Osoby szukające pracy piszą po prostu “szukam pracy zdalnej” nie akcentując jaki zawód chcą wykonywać zdalnie.

Dla osoby poszukującej pracownika takie ogłoszenie nie ma zbyt dużej wartości ponieważ nie ma w nim informacji o tym co dana osoba umie lub co dokładnie chciałaby robić. Sama informacja o tym, że ktoś chce pracować z domu nie wiele da potencjalnemu pracodawcy… no chyba, że mówimy o MLM, ale na ten temat poświęcę inny tekst 🙂 

Dlatego jeżeli jesteś w momencie w którym poszukujesz stałego zatrudnienia i interesuje cię praca zdalna, może warto znaleźć konkretny zawód, który możesz wykonywać zdalnie. Po czym zdobyć nowe kompetencje np.: na darmowych kursach. Poniżej znajdziesz przykłady zawodów, które możesz wykonywać zdalnie. 


Przykłady zawodów, które można wykonywać pracując zdalnie

Jeżeli chcemy pracować zdalnie to mamy mnóstwo zawodów, które bardzo często zyskują jeśli są wykonywane w zaciszu domowym. Takimi zawodami są często zawody kreatywne oraz biurowe, które wymagają w dużej mierze skupienia: 

Grafik Komputerowy – tworzy projekty graficzne. Może się specjalizować w wykonywaniu grafik tylko do internetu lub tylko do druku. 

Wirtualna Asystentka – w zależności od umiejętności może wykonywać działania typowo asystenckie lub specjalizować się w działaniach z pogranicza marketingu np w administracji stron www czy e-mail marketingu.

Fotograf produktowy – fotografowanie i obróbka produktów, najczęściej w namiotach bezcieniowych. Do wykonywania tego zawodu oprócz sprzętu potrzebujemy umiejętności prawidłowej obróbki zdjęć.

Copywriter – jeżeli masz lekkie pióro tzw. umiesz pisać krótkie i długie formy tekstowe. To po zapoznaniu się z zasadami seo możesz zacząć zarabiać na pisaniu.

Projektant Stron Internetowych – w tym zawodzie ważne są umiejętności dotyczące front endu, ale przy znajomości takich programów jak figma może znacznie ułatwić pracę przy tworzeniu prostych witryn internetowych.

Moderator Serwisów Internetowych – do wykonywania tej pracy potrzebujesz jedynie komputera oraz zasad jakimi masz się kierować moderując dany serwis internetowy czy konto na portalu społecznościowym. Często ta praca ogranicza się do usuwania hejtu czy obraźliwych komentarzy lub do odpowiadania na wiadomości, komentarze klientów danej strony.

Social Media Ninja – osoba wykonująca ten zawód zajmuje się najczęściej tworzeniem i publikacją treści na kanały społecznościowe oraz późniejszą moderacją ruchu występującego po publikacji danego postu.

Tłumacz – jeżeli znasz jakieś języki obce to możesz zająć się tłumaczeniem tekstów na strony internetowe.

zdjęcia: freepick